Pakowanie prozniowe domowe

Produkty spożywcze coraz częściej umieszczane są w typowych warunkach, aby przedłużyć chwila ich gromadzenia oraz jednocześnie zmniejszyć ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem czyli z różnymi produktami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności znajduje się nie lecz w interesach, ale zarówno w momentach gastronomicznych lub w własnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe pozwala na przechowywanie żywności w codziennych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do tego punkcie używa się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których przekazywane są produkty żywnościowe. Następnie czerpiąc ze osobnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik czy worek jest wysoko, szczelnie zamykany (foliowy worek jest również zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co sprawia próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania innych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso potrafi stanowić magazynowane przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania mięsa w lodówce czy produktów sypkich, trzymanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz również grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W pomieszczeniach prywatnych poleca się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania produktów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino prawdopodobnie być trzymane nie przez 2 dni, a przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i jedno wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych zapewne żyć także przechowywana odzież, która ma niewiele miejsca dzięki zastosowaniu próżni do pakowania.